ReklamaA1 - Przystań Nautica

Europejskie Dni Archeologii na Mazurach. Warto wybrać się do Szczytna

Europejskie Dni Archeologii na Mazurach. Warto wybrać się do Szczytna
 fot. UM Szczytno.

Niesamowite wydarzenie na Mazurach dla wszystkich wielbicieli historii oraz archeologii. Europejskie Dni Archeologii w Szczytnie to możliwość bliższego poznania historii tego regionie, a wszyscy zainteresowani powinni udać się do tego mazurskiego miasta.

14 czerwca 2024 r. odbędą się Europejskie Dni Archeologii w Muzeum w Szczytnie. Gościem wydarzenia będzie dr Jarosław Sobieraj pełniący na co dzień obowiązki kierownika Działu Archeologii w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

W programie: oprowadzenie kuratorskie po archeologicznej części ekspozycji: „Historia Szczytna i okolic. Od pradziejów do współczesności”, wykład o początkach szczycieńskiego muzeum i jego pierwszych badaniach archeologicznych.

Europejskie Dni Archeologii na Mazurach. Warto wybrać się do Szczytna

Europejskie Dni Archeologii (#EDA) to inicjatywa realizowana w Polsce od 2019 roku, która została zainicjowana w roku 2010 jako wydarzenie francuskie, przez Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap).

Europejskie Dni Archeologii to wydarzenia, wystawy, sesje naukowe oraz pikniki prezentujące bogactwo dziedzictwa archeologicznego. Ich uczestnicy mają doskonałą okazję do skorzystania z licznych atrakcji, a także wzięcia udziału w żywej lekcji historii. To szereg działań promujących i przedstawiających zabytki archeologiczne, a także forma poznawania historii, poprzez aktywny udział w wydarzeniach organizowanych przez instytucje kultury. To możliwość bezpośredniego kontaktu z zabytkami sprzed tysięcy lat.

Europejskie Dni Archeologii co roku odbywają się w czerwcu i są adresowane do bardzo zróżnicowanej grupy odbiorców: od rodzin z dziećmi, poprzez młodzież szkolną, studencką i osoby dorosłe, po pasjonatów oraz specjalistów z dziedziny archeologii.

W 2023 roku, podczas trzydniowego archeologicznego festiwalu, odbywającego się w 53 miejscach w całej Polsce, odwiedzający mieli okazję uczestniczyć w 115 wydarzeniach, organizowanych i współorganizowanych przez ponad 50 instytucji: warsztatach, wykładach, pokazach tematycznych spacerach i piknikach. Zainteresowani mogli również samodzielnie wziąć udział w wykopaliskach, doświadczając prawdziwego życia archeologa i uczestnicząc w odkrywaniu niewyjaśnionych zagadek przeszłości

Europejskie Dni Archeologii to okazja do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego poprzez różnorodne aktywności i wydarzenia. W tym roku organizatorzy z całej Polski zaplanowali warsztaty, pikniki, gry terenowe, rajdy rowerowe, wystawy, prelekcje i wiele innych ciekawych wydarzeń. Już dziś warto zarezerwować czas, na fascynującą przygodę z archeologią – 14, 15 i 16 czerwca.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts