ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Karetki wodne rozpoczynają służbę na mazurskich jeziorach

Bieżące3 czerwca 2024, 11:29Komentarzy: 1
Karetki wodne rozpoczynają służbę na mazurskich jeziorach
 fot. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Sezon turystyczny, a wraz z nim żeglarski i motorowodny na dobre już rozkręca się na Mazurach. Sprzyja temu piękna, gorąca czerwcowa pogoda. Od 1 czerwca br. na wody mazurskich akwenów wypłynęły już również wodne karetki pogotowia ratunkowego.

- W ramach umowy ze Szpitalem Powiatowym w Bartoszycach, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich dyżur rozpoczynają załogi wodnych karetek. W ramach „systemu” PRM, w trybie całodobowym, wodne karetki będą funkcjonować w 4 lokalizacjach: Sztynort (Port Sztynort), Giżycko (CKRW MOPR), Ryn (Bocianie Gniazdo), Kamień (Klub Mila Kamień). Wodne Zespoły Ratownictwa Medycznego będą pełnić dyżury nieprzerwanie od 1 czerwca do 30 września – informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Już pierwszego dnia ratownicy z karetek mieli kilka poważnych interwencji. Pięć razy wyruszali, aby pomóc osobom na mazurskich jeziorach. Była jedna hospitalizacja, utrata przytomności i złe samopoczucie u jednego z żeglarzy.

Przy okazji warto dodać, że mazurscy ratownicy nie tylko pomagają poszkodowanym osobom. Służą również pomocą w problemach technicznych na wodzie.

- Dostaliśmy zgłoszenie o łodzi motorowej nabierającej wody przy porcie ROYAL w Giżycku. Na miejsce udały się jednostka R-6 oraz S-01 pickup z motopompą na pokładzie. Po dopłynięciu na miejsce okazało się, iż uszkodzenia są na tyle duże, że pompki zęzowe nie są w stanie wybrać napływającej szybko wody. Na szczęście silnik zgasł tuż przed zacumowaniem i cała akcja dzieje się obecnie na kei. Dalsze czynności będą polegały na odholowaniu jednostki do najbliższego slipu i wyciągnięciu jej z wody – informuje MOPR.

W 2023 roku interweniowano 253 razy udzielając pomocy 722 osobom. Niestety dwóm osobom nie udało się pomóc.

- Były to wywrotki, akcje techniczne czy poszukiwawcze. Do dalszej hospitalizacji przekazaliśmy 11 osób. W 69 interwencjach współpracowaliśmy ze Strażą Pożarną, Policją, Wodnymi Karetkami, LPR – informują mazurscy ratownicy. - Bardzo ważne dla nas jest propagowanie bezpieczeństwa na wodzie, dlatego przeprowadziliśmy 25 pogadanek dla 768 osób.

Dodatkowo udostępniamy tez statystykę karetek wodnych Szpitala Jana Pawła II w Bartoszycach działających na szlaku WJM. Interwencje – 340. Poszkodowani – 332. Udzielono pomocy – 330. Hospitalizowani – 148. Zgony – 1.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Odysseya Yachts