ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Utrudnienia w żegludze na mazurskich jeziorach. Trwa remont śluzy Karwik

Utrudnienia na szlakach WJMBieżąceInwestycje15 czerwca 2023, 10:18Komentarzy: 2
Utrudnienia w żegludze na mazurskich jeziorach. Trwa remont śluzy Karwik
 fot. mazury24.eu

Prawie do końca października tego roku potrwa remont śluzy Karwik na Mazurach. To kolejne utrudnienia dla osób żeglujących po mazurskich akwenach. Koszt to ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 9 milionów to dofinansowanie unijne. Remont śluzy Karwik wykonuje firma Hydrobud Kielczyk.

W tym sezonie turystycznym przeprawa śluzą Karwik nie będzie możliwa. Planowany koniec prac modernizacyjnych przewidziany jest na październik 2023 r.

Remont śluzy Karwik obejmie modernizację tzw. głowy górnej śluzy (ściany, dno, korona, kanały obiegowe), tzw. głowy dolnej oraz komory śluzy (skarpy, dno). Rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz informowała, że w ramach prac wymienione zostaną również wrota śluzy, urządzenia napędowe oraz zdemontowana zostanie brama łukowa istniejącej sieci elektrycznej.

Przy śluzie staną także nowe sygnalizatory i świetlne tablice informacyjne. Odremontowana zostanie także sterówka śluzy.

Podczas prac wyremontowany zostanie znajdujący się w pobliżu jaz. Powstanie nad nim kładka umożliwiająca przejście na oba brzegi śluzy w czasie zrzutu wód przez komorę śluzy przy otwartych wrotach. Zamknięcia jazu zostaną zabezpieczone antykorozyjne, odremontowana zostanie przepławka dla ryb, a skarpy stanowiska dolnego jazu zostaną ubezpieczone.

Śluza na Kanale Jeglińskim wybudowana została w latach 1845-1849 r. Znajduje się w pobliżu jeziora Seksty. Dzięki niej możliwa jest żegluga pomiędzy jeziorami: Roś i Śniardwy (przez jez. Seksty). Nie jest tak uczęszczana i pojemna jak śluza Guzianka, jednak stanowi ważny szlak komunikacji wodnej w Krainie Wielkich jezior Mazurskich w stronę Pisza.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Lamdo
ReklamaA2 - system czarterów